Okey ülkemiz Türkiye’de evlerde, yazlıklarda, kahvehanelerde sıklıkla oynanan oyunlardan biridir. Bu kadar popüler olmasına rağmen tasarımı yıllardır neredeyse hiç değişmemiştir. Geleneksel ahşap ya da plastik ıstaka ve beyaz taşlar her yerde görülebilen okey tasarımlarıdır. 

iVokey™ şık, renkli, ince ve hafiftir. Yandan bakıldığında köprüyü andıran ıstaka, formunu iki kıtayı birbirine bağlayan Istanbul’dan almıştır. Yeni ıstaka tasarımı hacim ve ağırlığı düşürmüştür. Istakalar üstüste konularak çanta hacmi de düşürülmüştür. Renkli ıstakalarla güzel bir kontrast oluşturmak için beyaz taşlar yerine siyah taşlar tercih edilmiştir.

Taşlar üzerindeki rakamlarda modern bir font ve dört farklı iskambil sembolü (kupa, maça, karo, sinek) kullanılmıştır.

iVokey™ Türkiye’de, büyük çoğunluğu el ile üretilmiştir ve 2012/05121 tasarım tescil numarası ile korunmaktadır.
Okey is one of the most played games at home, summer houses, coffeehouses in our country, Turkey. Even though it is very popular, the design hardly changed over the years. Classic wooden or plastic boards and white tiles are the common okey designs that can be seen everywhere.

iVokey™ is elegant, colorful, thin and light. The board, which looks like a bridge from sideways, got it’s form from Istanbul that connects two continents. The new board design reduces volume and weight. By placing the boards one on top of another, the case volume is also reduced. Black is chosen over white for tiles to make a nice contrast with the colorful boards.

A modern font for numbers and four different card game symbols (hearts, spades, diamonds, clubs) are used on tiles.

iVokey™ is made in Turkey, most of it handmade and protected with industrial design right no 2012/05121.
Back to Top